FAQ pro rodiče

Proč by vaše dítě mělo být skautem?
Skauting může mladé lidi naučit základní dovednosti pro přežití a orientaci v terénu, pracovat v kolektivu, předávat zkušenosti, a především vypěstovat pozitivní vztah ke své vlasti, přírodě a bližnímu svému. Skauti jsou aktivní lidé, kteří se nezaleknou jen tak ledajaké řekážky. Více se dozvíte na skaut.cz

Jak můžu dítě přihlásit?
Ideálně napsat někomu z vedoucích –viz stránka Kontakt. Můžete také přijít na naši schůzku – kluci v pondělí od 16:00 do 18:00, holky ve středu tentýž čas. Tam už dostanete přihlášku a dozvíte se vše, co bude potřeba.

Co členství ve skautu obnáší?
Každý rok jezdíme samozřejmě na letní tábor k Úterskému potoku. Přes rok máme každotýdenní schůzky, a občas nějakou výpravu či jinou (víkendovou) akci. Někdy také pomáháme či organizujeme akce pro ostatní (Pohádkový les, kladení věnců, OČBRMU…). A každé dva roky se účastníme skautských závodů nebo jamboree.

Co to stojí?
Fungování naší organizace není zadarmo, i když všichni členové organizují, pomáhají a vedou ostatní samozřejmě dobrovolně a zadarmo. Proto se platí členské příspěvky, každý rok 1000 Kč. Účast na táboře se momentálně pohybuje kolem 4 tisíc. Na tábor je také potřeba pořídit vybavení, jako třeba spacák, ešus či kroj.

Jaké přesně vybavení potřebuji a jak ho vybrat?
Můžete se podívat na seznam věcí na tábor či na článek o výběru vybavení.

Co to vlastně je skauting? A kdo jste vy?
Skauting je mezinárodní hnutí věnující se výchově mladých lidí. Více informací najdete na stránce O skautingu. Právě si čtete webovky střediska Zelený Šíp Dobřany, což je skautské středisko sídlící v Dobřanech. Více info na O středisku.

Jsou mé děti v bezpečí? Kdo je vůbec vede?
Aby skautští vedoucí mohli vést středisko, výpravu, oddíl nebo tábor, musí projít několika zkouškami. Například vůdce tábora či oddílu musí mít tzn. Vůdcovskou zkoušku, která zahrnuje mj. zkoušky z pedagogiky, psychologie či obsáhlý lékařský kurz. Takže ano, vaše děti jsou v bezpečí pod dohledem kompetentních vedoucích s náležitou kvalifikací.