O skautingu


Skauting je mezinárodní hnutí založené v roce 1907 v Anglii Robertem Baden-Powellem, které se věnuje hlavně výchově (nejen) mladých lidí. Český skaut byl založen Antonínem Benjamínem Svojsíkem v roce 1911. Skaut děti rozvíjí laskavým a pevným vedením i chytře navrženým programem. Skauti jsou aktivní lidé, kterým jde o víc než jen o sebe. Všímají si, co se děje kolem, a často dění sami mění a zlepšují. Podobně dobře se umí postarat i sami o sebe. Myšlenka skautingu jako takového je sepsána v skautských zákonech, k jejímuž plnění se skauti a skautky zavazují skautským slibem. Souhrnně můžeme říct, že skauting má mladé lidi naučit základní dovednosti pro přežití a orientaci v terénu, pracovat v kolektivu, předávat zkušenosti a především vypěstovat pozitivní vztah ke své vlasti, přírodě a bližnímu svému.

Mezinárodní sautská lilie

V Česku skauting funguje pod organizací Junák - Český skaut. Členové se dělí do věkových několika kategorií:
Benjamínci - do šesti let
Vlčata/světlušky - mezi 6 a 11 lety, po složení slibu
Skauti/skautky - mezi 11 a 15 lety, po složení slibu
Kolem patnácti let se skauti stávají součástí vedení oddílu a pomáhají připravovat program pro ostatní.
RS (ranger/rover scouts) - mezi 15 a 26 lety
OS (old scouts) - nad 26 let


Celá ČR se také dělí na jednotlivé oblasti (většinou kraje, ale např. Plzeňský a Karlovarský kraj tvoří Oblast Bílého orla), ty se dále dělí po okresech a ty se dělí na jednotlivá střediska. Další informace najdete na stránce O středisku. Pokud byste se chtěli vy nebo třeba vaše děti přidat ke skautingu, navštivte Pro rodiče.

Skauti a skautky


Česká lilie skautů

Zákon skautů a skautek:
  1. Skaut(ka) je pravdomluvný(á).
  2. Skaut(ka) je věrný(á) a oddaný(á).
  3. Skaut(ka) je prospěšný(á) a pomáhá jiným.
  4. Skaut(ka) je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem(sestrou) každého skauta(tky).
  5. Skaut(ka) je zdvořilý(á).
  6. Skaut(ka) je ochránce přírody a cenných výtvorů lidských.
  7. Skaut(ka) je poslušný(á) rodičů, představených a vůdců.
  8. Skaut(ka) je veselé mysli.
  9. Skaut(ka) je hospodárný(á).
  10. Skaut(ka) je čistý(á) v myšlenkách, slovech i skutcích.

Lilie skautek - s trojlístkem



Skautský slib:
Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:
sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době, plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské, duší i tělem být připraven(a) pomáhat vlasti a bližním.

Věřící skauti mohou připojit: K tomu mi dopomáhej Bůh.

Skautské heslo:
Buď připraven(a)!

Vlčata a světlušky


Znak vlčat

Heslo světlušek a vlčat:
Konej dobro.

Denní příkaz světlušek a vlčat:
Buď lepší dnes než včera!

Zákon světlušek a vlčat:
Vlče/​světluška
  1. mluví pravdu
  2. dodržuje pravidla
  3. pomáhá druhým
  4. překonává samo/​sama sebe
  5. pečuje o sebe a své okolí

Znak světlušek


Slib vlčat:
Slibuji, že se vynasnažím být poslušným vlčetem své smečky, se kterou budu hledat nejvyšší Pravdu a Lásku, že každý den vykonám alespoň jeden dobrý skutek.

Slib světlušek:
Slibuji, že se budu snažit hledat pravdu a lásku, být prospěšná své vlasti a zachovávat zákon světlušek.


Vznik a historie skautingu


Jako první s myšlenkou skautingu přišel Robert Baden-Powell, britský voják, plukovník během 2. búrské války, který měl za úkol ubránit obléhanou pevnost Mafeking, proti mnohonásobné přesile búrů.

Poloha Mafekingu

2. Búrská válka - (1899 až 1902) Vojenský střet mezi Britským impériem a Búrskou republikou (búrové = nizozemští osadníci v jižní africe).

R. B. Powell

Právě během obléhání pevnosti Mafeking se angličanům povedlo ubránit a zvítězit, taktéž zásluhou chlapců ve věku přibližně 12 a 15 let, kteří fungovali jakožto spojka mezi pevností a vnějším světem. Dokázali se totiž proplížit búrskými liniemi do pevnosti a zpět. Mohli tak dodávat do pevnosti zásoby a informace o búrských pozicích. Odtud také pochází slovo skaut (angl. scout = zvěd, rychlá spojka, průzkumník). Inspirován, těmto dětmi se Robert Baden-Powell v roce 1903 vrátil domů jako národní hrdina a v hodnosti brigádního generála. Když zjistil, že učitelé a vedoucí mládeže používají jeho knížku Aids to scouting (původně psanou pro vojáky), jakožto materiálu pro vyučovaní, rozhodl se uspořádat 1. experimentální skautský tábor.

Poloha Brownsea

Byl rok 1907, když R. Baden-Powell uspořádal první skautský tábor na ostrově Brownsea ve Spojeném království. Táboru se zúčastnilo 22 chlapců, kteří i přes věkové i materiální rozdíly fungovali v celku - v družinách. V roce 1908 vydal knihu Scouting for boys. Zájem byl ohromující a skauting se tak začal šířit po celém UK a do celého světa.

Kniha Scouting for boys

Dívčí skauting založil roku 1910 R. Baden-Powell za podpory své sestry Agnes Baden-Powell. Důležitou roli sehrála také jeho žena - Olave Baden-Powell, která se ujala vedení dívčího skautingu po jejich svatbě v roce 1912.R. Baden-Powell byl v roce 1920 zvolen náčelníkem světového skautingu na 1. jamboree v Londýně. Mezitím v USA působilo Woodcraftové hnutí, které vedl Ernest Thompson Seton - spisovatel, malíř a přírodovědec.

Ernest Seton

My známe možná Setonův hrnec, pojmenovaný podle něj. Popularita woodcraftu se z Ameriky postupně šířila do celého světa.

Setonův hrnec

Woodcraft je více založený na vztahu k přírodě a táboření, aby člověk byl schopen poznat faunu i flóru daného místa. Tíhne spíše k indiánskému způsobu života, narozdíl od vojenského pojetí skautingu R. Baden-Powella. Skauting je tak založen na těchto dvou pojetích ”vojenském” a ”indiánském”.

Skauting v ČR



Zakladatelem českého skautingu je profesor Antonín Benjamin Svojsík,

A.B. Svojsík

který v roce 1911 navštívil skautský tábor v Anglii. Inspirován R. Baden-Powellem uspořádal v roce 1912 první skautský tábor u hradu Lipnice a vydal knihu

Základy Junáctví

Základy junáctví. O rok později děti dokonce spali v podsadových stanech - náš český unikát, obdivovaný po celém světě. Buďme hrdí!

Organizace skautů pomáhala v prvních týdnech se zakládáním samostatného Československa. Během 2. světové války byl skauting poprvé zakázán. Spousta skautů se aktivně zapojila do domácího i zahraničního odboje a spousta jeho členů byla během německé okupace popraveno. Těmto obětem byla vystavěna památná mohyla Ivančena v Beskydech.

Památník Ivančena

Organizace byla obnovena roku 1945, neměla však dlouhého trvání, po komunistickém převratu v roce 1948 byla opět zakázána a mnoho členů junáka padlo za oběť komunistickým procesům. Se zlepšující se politickou situací na jaře 1968 byl znovu povolen, avšak po sovětské invazi do Československa byl opět a to potřetí zakázán. Skauting jako takový vychází z demokratických principů, což totalitním režimům ať nacistickým, či komunistickým nevyhovuje. Svého konečného obnovení se dočkal až po Sametové revoluci 1989. Dnes čítá přes 75 000 skautů a skautek po celé ČR.

Mezinárodní skauting



Světový skauting se skládá z několika organizací:
  • WOSM (World Organization of the Scout Movement; Světová organizace skautského hnutí) 50 milionů členů ze všch kromě pěti sátů světa.
  • WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts; Světová asociace skautek) 10 milionů členů.
  • ISGF (International Scout and Guide Fellowship; Mezinárodní společenství skautů a skautek) 45 tisíc členů.

Mezinárodní den všech skautů spadá na sv. Jiří - 24.4. (patron skautů a skautek)
Významným dnem je i Den zamyšlení - 22.2. (narodil se R. Baden-Powell a jeho žena Olave Baden-Powell)

Symbolika skautingu


Skauti a skautky zdraví (vzdání úcty třeba vlajce) pravou rukou se 3 vztyčenými prsty, přičemž každý z nich symbolizuje bod ze skautského slibu:

Skautský pozdrav

  • Sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době - povinnost vůči Bohu.

    • Plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské - povinnost vůči sobě.

    • Duší i tělem být připraven pomáhat vlasti a bližním - povinnost vůči druhým.

    Palec, který kryje malíček symbolizuje ochranu slabších, a kruh, který spolu uzavírají zase přátelství.
    Skauti si podávají levou ruku, jelikož je blíže srdci. Při podání se malíčky zaklesnou do sebe. Symbolika je stejná jako u pozdravu.
    skautská lilie
    • Podporují nás

    • logo města Dobřeny
    • logo společnosti Četes
    • logo společnosti Avas
    skautská lilie
    • Podporují nás

    • logo města Dobřany
    • logo společnosti Četes
    • logo společnosti Avas
    Nahoru ⇧